Doradztwo zawodowe
Ósme klasy w firmie „Lotar”
14 stycznia 2025 roku, dzięki uprzejmości pana Krzysztofa Loty – właściciela firmy „Lotar”, uczniowie najstarszych klas Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Wieruszowie mieli okazję poznać lokalne przedsiębiorstwo znajdujące się w Mieleszynia.
Właściciel firmy przedstawił profil działania „Lotaru”. Firma zajmuje się handlem pianką, lateksem, matą kokosową i wykładziną. Współpracuje z wieloma zakładami stolarskimi i tapicerskimi w całej Polsce. Pan Krzysztof Lota oprowadził młodzież po wszystkich magazynach, pomieszczeniach biurowych, socjalnych i na przykładzie swojej działalności mówił, jakie zawody należy zdobyć, by móc pracować w takiej branży. Architekt, logistyk, kierowca, pracownik działu reklamy, sprzedaży, menager – to fachowcy, których zatrudnia przedsiębiorca.
Serdecznie dziękujemy panu Krzysztofowi Locie za przeprowadzenia ciekawych zajęć z zakresu doradztwa zawodowego. Pobyt w siedzibie firmy był niewątpliwie świetną okazją dla młodzieży, by pomyśleć nad swoją karierą zawodową i nad odpowiednim wyborem dalszej drogi kształcenia.
Licencjonowany kosmetolog w klasie VII b
W ramach doradztwa zawodowego w klasie siódmej odbyło się spotkanie z licencjonowanym kosmetologiem panią Aleksandrą Kupczok. Spotkanie składało się z dwóch części teoretycznej i praktycznej. Pani pokazała nam jak poprawnie dbać o skórę. Robiliśmy różnego rodzaju maseczki które nakładaliśmy na ręce. Na koniec każdy samodzielnie wykonał mieszaninę olejków, którą w buteleczkach rozdanych przez panią kosmetolog każdy mógł zabrać do domu.
Młodzież w OSP Wieruszów
9 listopada uczniowie klas szóstych i siódmych naszej szkoły gościli w nowym budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieruszowie. Strażacy w atrakcyjny sposób pokazali młodzieży, na czym polega specyfika tego zawodu. Starali się także zachęcić do tego, by uczniowie wstąpili w szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i od najmłodszych lat uczyli się, jak nieść pomoc potrzebującym.
Spotkanie z lekarzem pediatrą
25 września 2024 roku gościem klasy 8b była pani Maria Skórniak, która przeprowadziła z uczniami pogadankę na temat higieny w okresie dojrzewania oraz specyfiki pracy lekarza pediatry.
Pani doktor uświadomiła młodzieży, że dojrzewanie to bardzo specyficzny okres w życiu młodego człowieka, kiedy w organizmie trwa istna burza hormonalna, dlatego też w tym czasie należy zwracać szczególną uwagę na dbanie o swoje ciało. Udzieliła wskazówek, jak pielęgnować przetłuszczające się włosy, zwalczać trądzik młodzieńczy czy nadmierną potliwość ciała. Zaznaczyła przy tym, że problemy te można zniwelować w pewnym stopniu odpowiednią dietą czy trybem życia.
Lekarka podzieliła się z uczniami cennymi informacjami na temat swojej pracy. Z pewnością do zalet tej profesji należy ciągły kontakt z ludźmi i satysfakcja z celnej diagnozy i udzielenia pomocy chorym. Decydujący się na wykonywanie tego zawodu muszą liczyć się z trudnymi studiami medycznymi, wieloletnią naukę i ciągłym dokształcaniem się i rozwijaniem. Zmiany w trybie życia, pojawianie się nowych wirusów czy chorób niejako wymuszają zdobywanie dodatkowej wiedzy, by później móc pomagać potrzebującym.
Uczniowie mieli wiele pytań do pani Marii Skórniak, między innymi, czy jakość ubrać ma wpływ na choroby skórne, w sposób unikać zarażenia się grzybicą, albo jakich kosmetyków używać do młodej cery?. Ósmoklasiści pytali także o ciekawe sytuacje oraz trudne przypadki w praktyce pani Marii Skórniak. Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze, a zdobyta wiedza pozwoli wielu młodym ludziom uporać się z problemami tego szczególnego okresu w ich życiu. Być może ta nietypowa lekcja z doradztwa zawodowego pozwoli młodzieży podjąć pierwsze kroki na drodze do zostania lekarzem.
Co się robi na poczcie?
Na to pytanie odpowiedź uzyskali uczniowie klasy 3a i 3b, którzy w czwartek wraz z wychowawczyniami w ramach doradztwa zawodowego udali się do pobliskiego Urzędu Pocztowego.. Celem wycieczki było zapoznanie z instytucją poczty, pracą listonosza i osób tam pracujących. Uczniowie zobaczyli jak wygląda praca na poczcie z drugiej strony okienka. Zwiedziły różne pomieszczenia, zapoznały się z ich funkcjami. Poznały także zakres usług pocztowych, zadania jakie spełnia ten urząd w naszym życiu oraz dowiedziały się jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza oraz wszystkich osób tam pracujących. Trzecioklasiści wracali do szkoły z bagażem miłych wrażeń.
2Klasa VI b – spotkanie z kosmetologiem
We wtorek 24 września 2024 roku uczestniczyliśmy w warsztatach kosmetycznych „Jak dbać o skórę twarzy?”. Warsztaty prowadziła pani Aleksandrę Kupczak- kosmetolog, która wspaniale opowiadała o wykonywanej przez siebie pracy kosmetyczki. Pani Aleksandra uświadomiła uczniom, jak należy dbać o higienę skóry od najmłodszych lat. Opowiadała o zabiegach z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej, upiększającej i leczniczej. Podczas warsztatów uczyliśmy się prawidłowego mycia twarzy; wykonywaliśmy maseczki do twarzy. Pani kosmetyczka zaprezentowała uczniom przybory, których używa w codziennej pracy. Zawód kosmetyczki to nie tylko makijaż, pedicure czy manicure, to również stylizacja dopasowana indywidualnie do każdej osoby, dlatego należy cały czas szkolić się, zdobywać kolejne doświadczenia i zgłębiać swoją wiedzę, aby nadążać za trendami. Dziękujemy bardzo za miłe spotkanie i poświęcony czas.1